You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

02
zář
02
zář

Moderní lehký systém pro snadné bednění bez použití jeřábu

2. 9. 2019


Kravín Hintergrub, Wörth a. d. Donau

Mnohostranná možnost nasazení a manipulace s lehkým systémovým bedněním bez použití jeřábu dělá ze systému DUO univerzálního pomocníka pro nejrůznější betonářské práce – v komunálním pozemním stavitelství, u rekonstrukcí, v zahradní a krajinné výstavbě i u hospodářských a speciálních staveb.

V moderním hospodářství jsou již dlouho zavedeny kravíny s automatickým dojicím systémem. Dojnice zde mají volný přístup k automatické dojičce umístěné uprostřed. Firma Rudolf Hörmann GmbH & Co. KG se sídlem v Buchloe se specializovala na zemědělské stavby v německy mluvících zemích a v této souvislosti také na plánování a výstavbu automatizovaných kravínů obsluhovaných roboty.

Inovativní bednění pro výstavbu moderních hospodářských objektů

Jedna z těchto moderních stájí je budována v Horním Falcku u města Wörth an der Donau. Tým složený ze dvou mužů zhotovil za pouhé 3 měsíce kompletní spodní stavbu včetně jímky na kejdu a všech potřebných základů, železobetonových sloupů a parapetů. Také stěny automatizované dojírny jsou součástí přípravných prací pro betonáž, které probíhají před postavením samotné železobetonové haly se sendvičovou střechou. Stáj bude 57 m dlouhá a i s nástavbou necelých 30 m široká.

Pro bednění podezdívky, parapetů, betonových sloupů s výškou 2,00 m a železobetonových stěn vysokých až 3,00 m použil zkušený tým firmy Hörmann bednění firmy PERI DUO z inovačních technických polymerů. S celkovou zásobou bednění 400 m² bylo možné bednit a betonovat všechny betonové konstrukce efektivně bez použití jeřábu.

Lehké a snadné

Předák Johann Fischer používá „své“ DUO již déle než rok. Při své firemní návštěvě ve školicím centru v centrále PERI ve Weißenhornu u Ulmu začátkem roku 2018 byl zpočátku spíše skeptický. Je toto „plastové bednění“ vůbec schopné vydržet v běžném provozu na normální stavbě? Přesto viděli ve firmě Hörmann potenciál tohoto mnohostranně využitelného a velmi lehkého systémového bednění z velmi pevných polymerových dílů a rozhodli se pro jeho zakoupení.

Hned prvních několik nasazení systému DUO přesvědčilo předáka Johanna Fischera o správnosti jejich rozhodnutí. Lehké díly a logická montáž činí bednění velmi snadným. To platí i pro práci s největším panelem 135 x 90 cm, který je nejtěžší, ale váží přesto pouhých 25 kg. S klipy DUO mohou být všechny bednicí práce prováděny téměř bez použití nářadí a zcela bez pomoci jeřábu, což vede k velké úspoře času. Jeřáb je na stavbě občas používán pouze k transportu celých palet s bedněním nebo k přemísťování sestav vytvořených z několika panelů.

Skvělé řešení pro bednění

Polymerové bednění DUO získalo také mnoho mezinárodních i bavorských ocenění. Hodnoceny byly přednosti při používání jako univerzální a ruční bednění především u rekonstrukcí a sanací stávajících staveb, kde je vzhledem k omezenému prostoru a často práci bez možnosti použití jeřábu, nutné nasazení lehkých zařízení s možností ruční manipulace. Systém DUO se ukazuje být použitelný také v mnohých dalších odvětvích, například v zahradnické a hospodářské výstavbě. Zde nahrazuje systémové bednění se snadnou manipulací a dlouhou životností dříve využívané dřevěné bednění.