You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

11
srp
11
srp

Historický parník „Stadt Zürich“ si zasloužil bezpečnou údržbu s lešením PERI UP

11. 8. 2023


Tisková zpráva

11. 8. 2023
Švýcarsko
  • Tisková zpráva (en | de)
  • 7 438 znaků (bez mezer)
  • 5 x foto
  • 63.6 MB
Stáhnout tiskovou zprávu

Vyzdvihnutí a údržba parníku „Stadt Zürich“, Curych, Švýcarsko, Švýcarsko

Plavební společnost Zürichsee-Schifffahrtsgesellschaft (ZSG) s více než 100 zaměstnanci nabízí každoročně 1,2 milionům cestujících idylický zážitek uprostřed panoramatu malebných švýcarských Alp. Flotila 17 lodí, která po Curyšském jezeře spolehlivě urazí každý rok 360 000 km, musí procházet pravidelnou údržbou.

Plavební společnost se rozhodla v roce 2020 investovat do moderního systému lešení, který umožní efektivní a bezpečnou pravidelnou údržbu. Dosud používaný, přibližně 20 let starý, konvenční systém již nebyl schopen vyhovět bezpečnostním předpisům. Požadavky plavební společnosti byly různé. Na jedné straně bylo důležité poskytnout pracovníkům podílejícím se na údržbářských pracích bezpečný a flexibilní systém lešení, který umožňuje rychlou montáž a odpovídá všem zákonem stanoveným požadavkům. Kromě toho musely být skladovací a odstavné plochy redukovány na minimum.

Fasádní lešení PERI UP: řešení pro omezenou skladovací kapacitu

Pro splnění daných podmínek dodala firma PERI celkem 24 tun materiálu fasádního lešení PERI UP, které v loděnici zabralo pouhých 82 m2. Montáž jednotlivých sloupků Easy modulového fasádního lešení PERI UP představuje hlavní výhodu zejména v případě omezené skladovací kapacity. Kompaktní stohování lešenářských sloupků a nízký počet flexibilních konstrukčních dílů umožnily vytvoření konstrukcí různých tvarů a nasazení. Výše uvedené množství lešenářského materiálu se používá při údržbě téměř celé flotily lodí, kterou tvoří těchto 9 plavidel: MS Stadt Rapperswil, MS Forch, MS Panta Rhei, MS Wädenswil, MS Stadt Zürich, MS Limmat, MS Bachtel, MS Säntis a MS Helvetia.

Cenná podpora plánováním ve 3D

Technici PERI dodali 3D plány vytvořené v programu PERI CAD s řešením konstrukcí lešení pro každé plavidlo a poskytli tak cennou podporu po celou dobu trvání projektu. Rozsáhlé plány usnadnily nejen vizualizaci, ale nabídly také jasné pokyny pro lešenářské práce a přesné seznamy dílů. Nasazení fasádního lešení PERI UP definovaného a modulově sestaveného podle plánů ve 3D umožnilo efektivní realizaci údržby celé flotily s kompaktní zásobou materiálu. Kromě toho mohly být také díky rozsáhlým možnostem montáže realizovány s minimálním počtem systémových dílů stavebnice PERI UP nejrůznější konstrukce.

O nejstarším parníku na Curyšském jezeře

Jak již bylo zmíněno, je součástí flotily rovněž parník „Stadt Zürich“, nejstarší plavidlo na Curyšském jezeře. Byl postaven v roce 1909 a vyvinut speciálně pro plavební společnost ZSG, aby bylo možné vyhovět neustále se zvyšující poptávce po přepravě osob na Curyšském jezeře. V průběhu doby byl parník několikrát modernizován a zvětšován. Parník byl ve Švýcarsku zapsán na seznam historických památek. Usilovalo se o zachování původního šarmu a zároveň udržení moderních bezpečnostních standardů. Parník „Stadt Zürich“ i nadále převáží cestující a láká nejen místní obyvatele ale i turisty, kteří se chtějí vydat na nostalgickou plavbu časem. Plavební společnost ZSG hrdě udržuje a provozuje tuto historickou loď, která představuje spojení města s jeho námořní minulostí. Parník „Stadt Zürich“ zaujímá svými impozantními rozměry. Je 59,10 m dlouhý, 13,10 m široký a váží 262 t. S hloubkou ponoru 7,00 metrů a celkovou šířkou 13,50 metrů elegantně klouže po vodě.

Údržbové práce na parníku „Stadt Zürich“

V současné době prochází ikonický parník v loděnici plavební společnosti ZSG rozsáhlými opravami. Údržba potrvá cca tři měsíce. Pískování, zámečnické a lakýrnické práce se provádějí na celém kýlu na ploše 700 m² až po odrazný trám. Při sanačních pracích ukázalo modulově sestavené fasádní lešení PERI UP všechny své přednosti. Výhody fasádního lešení, např. rychlá montáž, integrované předem montované zábradlí, stejně jako potřebná flexibilita, byly velmi důležité pro možnost efektivního nasazení lešení okolo složitých tvarů lodi.

Díky metodě montáže sloupků se sloupky lešení PERI UP Easy lze 67 cm široké fasádní lešení bez problému přizpůsobit zakřivení lodi s pomocí vyrovnání podlahy EDL 33, překlenovací podlahy pro vyrovnávací pole, s integrovaným zabezpečením proti nazdvihnutí.

S předem montovaným vnitřním zábradlím je zajištěna ochrana proti pádu z výšky v každé situaci. Tímto způsobem může tým na stavbě kdykoli provádět údržbu parníku „Stadt Zürich“ ze zabezpečené pozice.

Výhody stavebnice lešení PERI UP pro zákazníka

Přesvědčit servisní tým společnosti ZSG o výměně starého lešení za moderní systémové lešení se ukázalo jako náročný úkol, protože se v případě pracovníků nejednalo o lešenáře, nýbrž o osoby, které pracují na lodi a starají se o pravidelnou údržbu a renovaci. Školení o práci za lepších bezpečnostních podmínek bylo nicméně pro celý tým společnosti ZSG velmi přínosné. Nyní již znají výhody stavebnice lešení PERI UP, která uživatelům nabízí lehké, flexibilní a bezpečné řešení.

Firmu PERI velmi těší, že může podporovat tak výjimečný projekt a popřát plavební společnosti Zürichsee-Schifffahrtgesellschaft jen to nejlepší, vždy s nadějí na klidnou plavbu a dostatek vody pod kýlem.